Zvraty života, magnetických polí a gravitačných vĺn

1920

Novoročno-trojkráľový webinár bude o počiatkoch života na Zemi a inde vo vesmíre. O vlastnosti života na Zemi zvanej chiralita a to ako sa prejavuje v magnetickom poli Slnka a gravitačných vlnách. Tému nám priblíži profesor Axel Brandenburg z Nordic Institute for Theoretical Physics (NORDITA) v Štokholme.

Webinár sa uskutoční v pondelok 3. januára 2022 o 16:00 na adrese:

https://zoom.us/j/7312925489

O čom prednáška bude:

Biomolekuly nášho života založeného na uhlíku sú nezrkadlovo symetrické a majú špecifickú chiralitu. Podľa prevládajúcej teórie k tomu viedlo náhodné rozhodnutie pri vzniku života na Zemi a mikrobiálny život, ktorý mohol vzniknúť na Marse môže mať opačný charakter. Koncept chirality zaberá veľkú časť výskumu prof. Brandenburga, a tak bude hovoriť aj o pravotočivých a ľavotočivých skriveniach magnetických polí zo Slnka. Skrútené magnetické polia môžu vzniknúť aj z Veľkého tresku a mohli by vytvoriť reliktné gravitačné vlny, ktorých kruhová polarizácia by jedného dňa mala byť detekovateľná vesmírnymi interferometrami.“

O prednášajúcom:

Axel Brandenburg študoval fyziku na University of Hamburg, PhD získal v roku 1990 na University of Helsinki. Potom absolvoval postdoktorandský pobyt na NORDITA (Dánsko) a Boulderi (USA). Neskôr v roku 1994 sa stal odborným asistentom opäť na NORDITA, a v roku 1996 riadnym profesorom na Newcastle upon Tyne (Spojené kráľovstvo) a potom v roku 2000 riadnym profesorom opäť na NORDITA. V roku 2006 sa presťahoval na NORDITA do Štokholmu. V rokoch 2015-2018 bol hosťujúcim profesorom na University of Colorado v Boulderi.