Webinár o prieskume obrích planét: Jupiter, Saturn, Urán a Neptún

3744

Aj tento webinár bude o misiách veľmi ďaleko, častokrát tam kde ešte nikdy nik nebol. Obrie planéty slnečnej sústavy skrývajú odpovede na mnoho kľúčových otázok. O pripravovaných misiách k Jupiteru, Saturnu, Uránu a Neptúnu nám porozpráva Dr. Mark Hofstadter, planetárny vedec z Jet Propulsion Laboratory NASA.

O čom prednáška bude:

Táto prednáška bude venovaná tomu, prečo je dôležité študovať obrie planéty v našej slnečnej sústave a preskúmať niektoré z hlavných vedeckých otázok o nich. Taktiež načrtne súčasné plány európskych a amerických misií do vonkajšej slnečnej sústavy. Témy budú zahŕňať otázky ako:

  • Sú mesiace vonkajších planét najpravdepodobnejším miestom na nájdenie života mimo Zeme?
  • Ako a kde vznikli obrie planéty?
  • Umožnila prítomnosť Jupitera a Saturnu formovanie Zeme?
  • Prečo sú Saturnove prstence jedinečné v slnečnej sústave?
  • Čo poháňa dlhotrvajúce búrky pozorované na vonkajších planétach?
  • A čo nás môžu naučiť bizarné magnetické polia Uránu a Neptúna o fundamentálnej fyzike magnetosfér?

O prednášajúcom:

Dr. Mark Hofstadter je planetárny vedec v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory NASA, ktorého výskumné zameranie je využitie rádioteleskopov na štúdium atmosféry Saturna, Uránu a Neptúna, ako aj jadier a kómy komét. Vykonáva pozorovania tak zo Zeme, ako aj z kozmických lodí. Je zapojený aj do plánovania budúcich misií do vonkajšej slnečnej sústavy a má záujem o podporu medzinárodnej spolupráce. Pôsobil ako Principal Investigator prístroja MIRO, ktorým bol malý rádioteleskop, ktorý letel na misii ESA Rosetta.

Webinár sa uskutoční v stredu, 30. júna 2021 o 16:00 na adrese:

https://zoom.us/j/7312925489

text: P. Bobík