Webinár o misii Dragonfly k Saturnovmu mesiacu Titan

4800

V stredu 12. mája 2021 o 16:00 sa uskutoční webinár o naozaj unikátnej misii Dragonfly k Saturnovmu mesiacu Titan. Dron na nukleárny pohon hľadajúci počiatky života jeden a pol miliardy kilometrov od Zeme, to tu ešte nebolo.  Webinár bude o rotorcrafte, ktorý NASA vyšle na Saturnov mesiac Titan. O misii Dragonfly nám porozpráva Ralph Lorenz z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, ktorý je autorom jej konceptu a pôsobí ako Mission Architect Dragonfly projektu.

O čom prednáška bude:

Dragonfly je najnovšie vybraná planetárna vedecká misia NASA programu „New Frontiers“, ktorá bude na let pomocou ôsmich rotorov na mnohých rôznych miestach na Titane využívať jeho nízku gravitáciu a hustú atmosféru. Bude skúmať rozmanité povrchové zloženie Titanu a bude vykonávať geomorfologické, meteorologické a geofyzikálne štúdie.

O prednášajúcom:

Ralph Lorenz pracoval ako inžinier pre Európsku vesmírnu agentúru na dizajne sondy Huygens pre Saturnov mesiaci Titan a ako planetárny vedec na Arizonskej univerzite. Od roku 2006 pracuje v JHU Applied Physics Lab. Jeho aktivity sa sústredili na Titan, misiu Cassini-Huygens a budúce misie na Titan, ale jeho záujmy zahŕňajú aj Mars, Venušu, prachových diablov, piesočné duny a letecké a kozmické systémy. Pracuje na misiách NASA InSight a Perseverance na Marse a s japonským orbiterom Venuše Akatsuki a je architektom misie Dragonfly.
Je autorom alebo spoluautorom deviatich kníh vrátane publikácií „Lifting Titan’s Veil“, „Spinning Flight“, „Exploring Planetary Climate“ a „Space Systems Failures“, ako aj vyše 300 vedeckých publikácií.

Webinár sa uskutoční na adrese:

https://zoom.us/j/7312925489

Otázky Ralphovi Lorenzovi môžete klásť cez slido, event code #686967 , na adrese:

https://app.sli.do/event/qvx5bgml

Text: P. Bobík