Webinár: ACES – test všeobecnej teórie relativity atómovými hodinami vo vesmíre

1920

Pozývame vás na webinár o veľmi presnom testovaní Einsteinovej všeobecnej teórie relativity, respektíve o tom, čo prinesú atómové hodiny misie ACES (Atomic Clock Ensemble in Space), ktoré budú umiestnené na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Misiu nám priblíži Luigi Cacciapuoti, projektový vedec misie ACES, v stredu 29. septembra 2021 o 16:00 on-line na adrese:

https://zoom.us/j/7312925489

O čom prednáška bude:

Atomic Clock Ensemble in Space (ACES) je projekt v rámci ktorého sú vyvíjané vysokovýkonné hodiny a prepojenia do vesmíru na otestovanie fundamentálnych fyzikálnych zákonov. Z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) bude ACES distribuovať hodinový signál s nestálosťou zlomkových frekvencií a nepresnosťou 10^-16 čím vytvorí globálnu sieť na porovnanie hodín vo vesmíre a na Zemi. ACES poskytne presné meranie Einsteinovho gravitačného červeného posunu, bude hľadať časové variácie základnej konštanty a vykonávať testy rozšírenia štandardného modelu. Dvojica palubných hodín – PHARAO a SHM – bola testovaná a integrovaná do užitočného zaťaženia ACES. Mikrovlnné (MWL) a optické (ELT) spojenia sú v súčasnosti testované. Táto prednáška predstaví koncept misie ACES, základnú technológiu hodín a vedu, ktorú prinesie.

O prednášajúcom:

Luigi Cacciapuoti je vedeckým pracovníkom Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Doktorát z fyziky získal na univerzite vo Florencii v roku 2001 zo štúdia magnetického a optického zachytenia laserom chladených atómov. Počas postdoktorandských pobytov na Institut für Quantenoptik – Universität Hannover (IQO) a Observatoire de Paris – Système de Référence Temps Espace (SYRTE), prispel k experimentom na Bose-Einsteinovom kondenzáte (BEC) a atómových plniacich hodinách založených na laserom chladených atómoch. Späť na University of Firenze s pozíciou výskumníka, pracoval na atómovom interferometrickom experimente na presné meranie Newtonovej gravitačnej konštanty. V roku 2004 nastúpil do ESA, kde sa venuje vývoju atómových kvantových senzorov pre vesmírny výskum. Je projektovým vedcom misie ACES. Jeho výskumné záujmy zahŕňajú ultrachladné atómy, atómové hodiny, spojenia na prenos času a frekvencie a atómovú interferometriu na testovanie základných fyzikálnych zákonov. Ako hosťujúci vedec naďalej prispieva k experimentom s atómovou interferometriou na univerzite vo Florencii.

Text: P. Bobík