Vedecký večerníček o Alzheimerovej chorobe so Zuzanou Bednárikovou

400

V rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku bola odvysielaná v poradí už štvrtá časť podcastu Vedecké večerníčky pre deti a mládež. Hosťom tentoraz bola RNDr. Zuzana Bednáriková, PhD. z Oddelenia biofyziky ÚEF SAV. Zvedavé otázky o Alzheimerovej chorobe a jej výskume sa pýtali tretiaci zo Základnej školy s materskou školou Nižná brána 8 v Kežmarku.

Deti zaujímalo, ako táto choroba vzniká, či ňou môžu ochorieť aj deti, či sa Alzheimerovou chorobou dá nakaziť rovnako ako napríklad covidom. Dozvedeli sa aj to, akými spôsobmi sa mozog snaží kompenzovať výpadky v začiatkoch ochorenia, aj to, aký životný štýl môže urýchliť spustenie choroby. Zaujímavou časťou podcastu je aj opis spolupráce s čínskymi kolegami, ktorá sa sústreďuje na možné využitie tradičnej čínskej medicíny pre liečbu ochorenia. Záverečná časť podcastu je venovaná osobným otázkam. Zuzana v nej žiakom vysvetlila ako sa rozhodla pre povolanie vedca a čomu sa venuje vo svojom voľnom čase.

Vedecký večerníček o Alzheimerovej chorobe si možno vypočuť na linku:

https://open.spotify.com/episode/5d8Jr3xf2w00rpqADRa7by?fbclid=IwAR2LQ95bsgj0lTulX5s2ne-LiwpiSczAmevo5_rIklYQdhhgUNcyLgQzXig

Na tvorbe podcastu sa podieľali: Mária Zentková, Renáta Zolnaiová a Peter Kolár