Vedecký brloh – Svet nízkych teplôt

1200

V sobotu 30. júla 2022 sa uskutočnil ďalší Vedecký brloh, po dlhom čase naživo, v kine Úsmev na Kasárenskom námestí 1 v Košiciach. Témou boli okrem iného aj supravodiče.
 

Vo vedecko-zábavnom a pre deti určenom workshope bolo testované, ako sa rôzne materiály (organické alebo anorganické) správajú pri pôsobení extrémne nízkych teplôt, teda okolo -200°C. Hovorilo sa aj o supravodičoch a bol predvedený prvý funkčný prototyp levitujúceho vláčika na Slovensku. Workshopom sprevádzali vedci z Ústavu experimentálnej fyziky, v. v. i. SAV, Ing. Július Bačkai a Ing. Marek Kuzmiak, ktorí boli pripravení zodpovedať akúkoľvek zvedavú otázku.

Deti si mohli vyskúšať aj rôzne vedecké hračky od výmyslu sveta z dielne @Vedecká hračka, o. z. Lektorka Mgr. Sidónia Tomášová Czetoová predstavila výber z putovnej interaktívnej výstavy „Technika – vedecká hračka“, ktorá je určená pre základné školy. Medzi hračkami s návodmi na manipuláciu a využitie v škole boli napr. čarovná palička, preklápačka, rattleback, UFO disk odrazov, paradoxná pretekačka, lamelová bublina, veterná elektráreň, levitujúce pero … Každý účastník sa mohol do sýtosti svojím tempom vyhrať s každou z 25 neobvyklých hračiek a pri hre odhaľovať, pozorovať a upevňovať si kúzelné poznatky z fyziky. Tiež bolo možné si zhotoviť a odniesť tzv. frndžalu.

Verím, že tento vedecký brloh príjemne pobavil, poučil aj ochladil všetky deti v týchto horúcich dňoch 🙂

Text a foto: Renáta Zolnaiová