Nový podcast Vedecké večerníčky – darček vedcov deťom k ich sviatku

400

Žijeme podcastovú dobu. Hoci boli podcasty veľmi rozšírené už pred tým, než nás zasiahla pandémia, jej príchod a s ňou súvisiace obmedzovanie osobných stretnutí ešte viac posilnili on-line aktivity všetkého druhu. Tento trend výrazne zasiahol aj činnosť Vedeckých brlohov, kde sa deti stretli tvárou v tvár s odborníkmi naposledy v septembri minulého roku. Hoci klasický formát podujatia nahradila jeho on-line verzia, nebolo to ono podľa pocitu organizátorov brlohov. To, čo bolo pre tradičné stretnutia typické a síce impulzívne otázky detí, atmosféra, v ktorej neexistuje nevhodná otázka, spontánnosť a určitá vôňa slobody, to sa samozrejme nedalo preniesť do online pásiem.

A tak sa organizátori Vedeckých brlohov rozhodli do ich aktivít pridať aj nový formát, kde opäť hlavné slovo budú mať deti a žiaci, keď sa budú pýtať na veci, ktoré zaujímajú hlavne ich, aj keď sa hovorí na vedecké témy. Deti sú naučené pred spaním počúvať rozprávky, aby sa preniesli do sveta fantázie a mohli rozmýšľať nad krásnym svetom princezien, rytierov či drakov. Vznikla snaha pokúsiť sa ukázať, že aj ten reálny svet, ktorý žijú, je plný zázrakov hodných snívania či rozmýšľania.

S touto ambíciou k 1. júnu 2021, ktorý je dňom detí, občianske združenie Vedecký brloh spúšťa detský vedecký podcast Vedecké večerníčky, v ktorom vedci odpovedajú žiakom troch základných škôl na ich zvedavé otázky. V prvom diele s názvom „O vesmírnych misiách“, hostia žiaci Veselej školy v Prešove známeho slovenského vesmírneho konštruktéra Jána Baláža z Ústavu Experimentálnej Fyziky SAV v Košiciach.

Prvý vedecko-večerníčkový podcast si možno vypočuť na:

https://open.spotify.com/show/39HkorqSdZ9ZuI84yZQQ1a

Text: M. Zentková