Hosťom 4. epizódy vedeckého podcastu SAV bol prof. Peter Samuely

1016

Moderátorka Lucia Molnár Satinská tentoraz privítala profesora Petra Samuelyho, podpredsedu SAV pre vedu, výskum a inovácie, ktorý pôsobí na Ústave experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied. Zaoberá sa fyzikou tuhých látok, fyzikou nízkych teplôt a supravodivosťou. Hoci sa predmet jeho výskumu môže javiť ako náročný pre širokú verejnosť, podľa neho môže byť experimentálnym fyzikom každý.

Experimentálna fyzika je pre každého, je pomerne jednoduchá, aj keď za ňou stojí nejaký matematický aparát. Ale keď sa to dobre zorganizuje, tak možno to nemusíte byť práve vy, kto ten matematický aparát rozvíja a vy sa vlastne venujete tomu experimentovaniu, ktoré na prvý pohľad a možno aj na druhý, nemusí byť také zložité,“ povedal Peter Samuely.

Vedec pôsobí  v Centre fyziky nízkych teplôt v Košiciach. S kolegami z Ústavu experimentálnej fyziky SAV zaznamenali významný úspech, keď ako prví experimentálne potvrdili existenciu tzv. dvojmedzerovej supravdivosti.

Naše laboratórium je unikátne tým, že vo svete je len asi 12 takých, ktoré sa dokážu dostať na stupnici až na zhruba 100 mikrokelvinov. Pri takýchto teplotách sa menia vlastnosti materiálov a látka sa potom stane pre nás ľahšie študovateľnou,“ povedal fyzik.

Peter Samuely hral počas gymnaziálnych čias v bigbítovej kapele Elekt a kedysi písal texty populárnych piesní, pričom niektoré z nich sa spievali aj na Bratislavskej lýre. Všetko toto a ešte omnoho viac sa o tomto vedcovi dozviete v aktuálnom podcaste.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify. Celý rozhovor s Petrom Samuelym si môžete vypočuť kliknutím tu.

 

Prevzaté z Aktuality SAV

Text: Monika Tináková

Foto: Csaba Molnár