Do Rožňavy prichádza popularizačný projekt Vivat Scientia! Nech žije veda!

Vo štvrtok 27. marca 2025 o 17.00 hod. sa v priestoroch Kultúrneho centra Kláštor v Rožňave začne séria pravidelných vedecko-populárnych prednášok vedcov a vedkýň zo Slovenskej akadémie vied (SAV) pod názvom VIVAT SCIENTIA! NECH ŽIJE VEDA! Akadémia sa tak prvýkrát predstaví širokej verejnosti na Gemeri. Do konca roka sa každý posledný štvrtok v mesiaci (okrem letných prázdnin) uskutoční osem prednášok na rôzne aktuálne témy. V prvej z nich Pavol Szabó z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, v. v. i., uvedie návštevníkov do mrazivého sveta v blízkosti absolútnej nuly. Nebudú chýbať ani pozoruhodné experimenty, v ktorých hlavnú úlohu zohrá tekutý dusík. Vstup na podujatie je voľný.
Slovenská akadémia vied je naša najväčšia vedecko-výskumná inštitúcia. Tvorí ju 45 vedeckých pracovísk, ktoré nájdete až v 26 mestách a obciach na celom Slovensku. Akadémia sa chce priblížiť verejnosti v regiónoch, v ktorých pracoviská nemá, prípadne v nich nesídli ani vysoká škola či univerzita.
„Pre SAV je dôležité, aby sa všetci ľudia žijúci na Slovensku oboznamovali s vedeckým výskumom, ktorý sa na jej pôde realizuje. Pochopiteľne, je to jednoduchšie vo väčších mestách, kde navyše sídlia ústavy SAV, avšak my sa usilujeme propagovať vedu a vedecký výskum aj v regiónoch, odkiaľ je to do SAV ďalej. V neposlednom rade chceme podčiarknuť význam popularizácie vedy, pri čom hrajú prednášky spojené s experimentmi či inými názornými ukážkami dôležitú úlohu,“ uviedol člen predsedníctva SAV Michal Kšiňan, zodpovedný za agendu popularizácie vedy.
Na konci marca sa rožňavské publikum bude môcť ponoriť do fascinujúceho sveta javov, ktoré sa odohrávajú pri extrémne nízkych teplotách, v blízkosti absolútnej nuly. „Povieme si, ako nízke teploty menia vlastnosti materiálov a umožňujú vznik neobyčajných kvantových javov, ako sú supravodivosť a supratekutosť. Tieto javy hrajú dôležitú rolu pri pochopení súvislostí kvantového sveta a majú významný vplyv na moderné technológie,“ ozrejmuje fyzik Pavol Szabó, ktorý svoju prednášku spestrí viacerými experimentmi. Publiku svojou prednáškou priblíži svet fyziky nízkych teplôt a poukáže na jeho obrovský aplikačný potenciál v moderných technológiách, napríklad aj v doprave.
Projekt Vivat Scientia! Nech žije veda! sa začal v Lučenci v roku 2023 a SAV ho usporadúva v spolupráci s tamojším mestským múzeom. Od svojho spustenia sa teší záujmu návštevníkov a z pravidelných prednášok sa stala tradícia, ktorá pokračuje už tretí rok.
Výskum realizovaný v SAV obohacuje svetové poznanie v širokom spektre vedných disciplín, od matematiky, fyziky chémie či astronómie cez biomedicínu, botaniku a zoológiu až po vedy o spoločnosti a kultúre, medzi ktorými nechýba ani jazykoveda, archeológia, sociológia či ekonómia. V akadémii pôsobí veľké množstvo renomovaných odborníkov a odborníčok, na ktorých môžeme byť hrdí. Ich tímy dosahujú špičkové výsledky a stojí za to spoznať témy, ktorým sa venujú.
Srdečne vás pozývame na pravidelné stretnutia s vedou. Tešíme sa na vás v KC Kláštor.
Prevzaté z Aktuality SAV