Slovenské a maďarské spoločnosti nadviazali spoluprácu vo vesmírnom sektore

1200

Dňa 19. februára 2025 sa v priestoroch Univerzitnej knižnice Technickej univerzity v Košiciach uskutočnilo podujatie Hungarian/Slovak Joint Space Event 2025, organizované pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a v spolupráci s Ústavom experimentálnej fyziky SAV, v. v. i. v rámci Východoslovenského vesmírneho klastra. Toto stretnutie nadviazalo na predchádzajúci deň, kedy sa slovenské spoločnosti prezentovali v maďarskom Miskolci.

Podujatie otvoril námestník primátora mesta Košice, Mgr. Marcel Gibóda, ktorý vo svojom príhovore zdôraznil význam medzinárodnej spolupráce v oblasti vesmírneho výskumu pre rozvoj regiónu. Nasledovali prezentácie maďarských partnerov, ktorí predstavili svoje aktuálne projekty a technológie v oblasti vesmírneho výskumu a priemyslu.

Súčasťou programu bola aj prednáška Gabriela Stančíka z Ministerstva dopravy Slovenskej republiky na tému „Slovenské vesmírne právo“, kde priblížil legislatívne aspekty vesmírnych aktivít na Slovensku. Zástupcovia ESA, vrátane A. Kanea a S. Aireyho, informovali o možnostiach stáží, vzdelávania a zamestnania v ESA pre študentov a odborníkov z rôznych oblastí, čím zdôraznili potrebu širokého spektra odborníkov, nielen vedcov, ale aj IT špecialistov, mechanikov či HR pracovníkov.

Počas bohatého programu sa uskutočnili aj B2B stretnutia a okrúhly stôl, kde sa predstavitelia maďarských a slovenských spoločností mali možnosť vzájomne spoznať a diskutovať o potenciálnych spoločných projektoch za prítomnosti zástupcov ESA.

Paralelne s prezentáciami prebiehala sekcia „Kariérne príležitosti vo vesmírnom sektore“, ktorá prilákala množstvo študentov. Tí mali možnosť navštíviť stánky jednotlivých organizácií, akademických inštitúcií, technologických spoločností a výskumných centier, kde získali informácie o možnostiach stáží, pracovných pozícií a ďalšieho vzdelávania v oblasti vesmírneho výskumu a technológií. Medzi prezentujúcimi boli LLetecká fakulta TUKE, FED Europe, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Innovlab – startup centrum Deutsche Telekom IT Solutions, Amentum Slovakia, 3IPK, ROEZ R&D, Sparring, ENTROPI.space, C3S, ESA, Enterprise Europe Network, Univerzitný vedecký park Technicom, Cassovium, Admantis Engineering, Europlanet Magazine a Ústav experimentálnej fyziky SAV, v. v. i.

Podujatie predstavovalo významný krok v posilňovaní cezhraničnej spolupráce medzi Maďarskom a Slovenskom v oblasti vesmírneho výskumu a priemyslu, pričom zdôraznilo dôležitosť spoločných iniciatív a výmeny poznatkov pre budúci rozvoj tohto dynamického sektora. Bola to zároveň prvá udalosť pripravená Východoslovenským vesmírnym klastrom, ktorý zatiaľ tvoria Ústav experimentálnej fyziky SAV, v. v. i., Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Technická univerzita v Košiciach, Deutsche Telekom IT Solutions a Slovenská vesmírna kancelária (Agentúra SARIO).

 

Prevzaté z Aktuality SAV