Projektová činnosť

Národné

HydroX – HydroX: Optimalizácia horáka orientovaná na dekarbonizáciu
HydroX: Burner Optimization for Decarbonization
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Falat Ladislav, PhD.
Anotácia: Predkladaný projekt je zameraný na vývoj univerzálnych konštrukčných úprav horákov pre nepriamy ohrev radiačnými trubicami pracujúci v podtlakovom režime, ktorý je schopný adaptácie na časovo a technicky podmienenú mieru dekarbonizácie t.j. postupné zvyšovanie podielu vodíka v plynnej zmesi fosílneho paliva, ktorý dokáže reflektovať na podmienky výroby, najmä na požadovaný tepelný príkon a minimalizovať produkciu emisií CO a NOx a tepelného namáhania vplyvom odlišných spaľovacích vlastností základných horľavých plynov. Východiskom pre konštrukčné úpravy horákov je matematický model hydrodynamiky miešania a kinetiky spaľovania palivovej zmesi CH4-H2 s obsahom vodíka vo vymedzených intervaloch. Samotný návrh konštrukčných úprav súčasných horákov spočíva v zostrojení variabilnej dýzy na ústi horáka. Jedná sa o súbor (komplex) dýz na prívod spaľovacieho vzduchu a paliva. Dôležitou súčasťou pri návrhu dizajnu dýzy a ústia horáka budú CFD simulácie, ktoré budú porovnávané a verifikované na základe merania na zostrojenom fyzikálnom modeli v systéme zmiešavacia komora-horák-radiačná trubica-chladiaca komora (spotrebič tepla). Súčasťou podávaného projektu je komplexná materiálová analýza materiálov horáka, zvarových spojov a ohybov radiačnej trubice vystavených termálnej expozícii a pôsobeniu vodíka za účelom vyhodnotenia rôznych druhov materiálovej degradácie (termálne krehnutie, vodíkové poškodenie). Originálnosť spočíva vo vývoji univerzálnych konštrukčných úprav horákov pre nepriame ohrevy schopných sa adaptívne prispôsobiť podmienkam spaľovania pri zmene zloženia zemného plynu za zachovania tepelného príkonu. Univerzálne konštrukčné úpravy, tak podporia myšlienku cirkulárnej ekonomiky. Výstupom projektu bude prihláška úžitkového vzoru, a vedecké články a výučbové materiály pre návrh, vývoj a konštrukčné úpravy horákov pre nepriame ohrevy.
Doba trvania: 1.9.2024 – 30.6.2028
LiNUS – Vývoj pokročilej odľahčenej nanoštruktúrovanej ocele a jej výroby prostredníctvom jednoduchého tepelného spracovania pre náročné pevnostné aplikácie.
Development of advanced lightweight nanostructured steel and its manufacturing-easy heat processing for ultrahigh-strength applications
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: Prof. Ing. Iefremenko Vasyl, DrSc.
Anotácia: Projekt je zameraný na vývoj novej ocele s nízkymi výrobnými nákladmi pre ultra vysokopevnostné aplikácie(konečné ťahové napätie nie menšie ako 2000 MPa pri prijateľných hodnotách rázovej húževnatosti) a technológiejej tvárnenia za tepla a tepelného spracovania, ktorú možno ľahko integrovať do výrobných liniek nachádzajúcichsa v hutníckych fabrikách. Chemická koncepcia navrhovanej ocele nebude obsahovať drahé legujúce prvky (Ni, Cr,Co, Mo, V), naopak vďaka použitiu lacnejších prvkov (ako Mn, Si a Al, ktoré sú ľahšie ako Fe) nadobudne nízkuhmotnosť a vhodné mechanické vlastnosti. Hlavné ciele budú dosiahnutie vytvorenia viacfázovej„inteligentnej“ štruktúry, ktorá dokáže reagovať na vonkajšie zaťaženie prostredníctvom TRIP/TWIP efek tov,vedúcich k sebaposilňovaniu a relaxácii mechanického napätia. Takáto štruktúra bude vyvinutá pomocouvhodného výberu chemického zloženia a inovatívneho návrhu termického spracovania založeného na novýchtechnologických prístupoch a riešeniach umožňujúcich skrátenie doby spracovania, spotreby energie a použitiekonvenčných zariadení s „jednoduchou prevádzkou“. Výsledky projektu budú mať priamy pozitívny dopad navýrobný hutnícky sektor, ako aj na používateľov ultra vysokopevných ocelí (strojárstvo, stavebníctvo), ktorí budúmať prospech zo zníženia nákladov na oceľové výrobky.
Doba trvania: 1.7.2024 – 31.12.2027
INNOVATTOOLS – Inovatívne prístupy k zvyšovaniu životnosti a znižovaniu energetickej náročnosti rezných nástrojov pri spracovaní dreva v lesníctve
Innovative approaches to increase the lifetime and reduce the energy consumption of cutting tools in wood processing in forestry
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Džupon Miroslav, PhD.
Anotácia: Projekt bude riešiť problematiku využitia metód a postupov úpravy rezných nástrojov pre spracovanie dreva v lesnom hospodárstve. Výsledkom bude dosiahnutie zvýšenia ich životnosti a zníženia emisií a energetických nárokov lesníckych strojov a zariadení. Predmetmi výskumu budú hlavne nástroje pre prvotné spracovanie drevnej hmoty, úpravu a spracovanie lesníckej biomasy pre energetické účely, ako sú štiepacie a sekacie nože, nástroje pre priečne delenie dreva a pod. Hlavnou úlohou pri riešení projektu bude návrh postupov a metód úpravy exponovaných funkčných povrchov nástrojov. Zabezpečenie vyššej kvality funkčných povrchov nástrojov v kontexte so znižovaním trenia a elimináciu adhézie, dáva predpoklad pre zníženie zaťaženia strojov zariadení a tým aj zníženia emisií a energetickej náročnosti pri danej produkcii. Na nástrojoch budú vykonané analýzy – FEM analýza za účelom zistenia napäťovo-deformačného stavu, na vzorkách analýza stavu materiálu z hľadiska fyzikálnych vlastností, mikroštruktúry, mechanických vlastností a odolnosti proti adhézívnemu opotrebeniu pri interakcií drevo-kov a tiež abrazívnemu opotrebeniu. Na základe výsledkov vykonaných analýz budú navrhnuté inovačné postupy povrchových úprav, exponovaných funkčných plôch, ktoré majú zaručiť zvýšenie ich funkčnej životnosti. Tieto budú aplikované na vzorkách a laboratórne skúšané relevantnými skúšobnými postupmi. Z výsledkov laboratórnych skúšok bude uskutočnený výber najvhodnejších nekonvenčných inovačných postupov, ktoré budú aplikované na nástroje a odskúšané na zariadeniach v prevádzkových podmienkach lesného hospodárstva. Pritom sa bude sledovať, ako dané úpravy ovplyvňujú energetickú náročnosť lesníckych strojov a zariadení. Súčasťou riešenia projektu bude zabezpečenie priemyselno-právnej ochrany originálnych riešení.
Doba trvania: 1.7.2022 – 30.6.2026
Štruktúra a aplikačné vlastnosti intermetalických zliatin
Structure and application properties of intermetallic alloys
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: doc. Ing. Milkovič Ondrej, PhD.
Doba trvania: 1.1.2022 – 31.12.2024
Vývoj nekonvečného termo-mechanického postupu finálneho spracovania izotropnych elektrotechnických ocelí
Unconventional thermo-mechanical technology development of final processing of isotropic electrical steels.
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Petryshynets Ivan, PhD.
Doba trvania: 1.1.2021 – 31.12.2023
AdArmy – Prídavná flexibilná balistická nanokompozitná ochrana horných a doných končatín
Program: Iné projekty
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Puchý Viktor, PhD.
Doba trvania: 1.1.2023 – 30.11.2023
FotDekont – Progresívne fotokatalytické materiály pre biologickú a chemickú dekontamináciu
Program: Iné projekty
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Shepa Ivan, PhD.
Doba trvania: 7.2.2023 – 30.11.2023
Príprava a vývoj nanokryštalického kompozitu na báze Cu určeného pre vysokoteplotné aplikácie
Preparation and development of nanocrystalline Cu-based composite for high-temperature applications
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: doc. Ing. Milkovič Ondrej, PhD.
Doba trvania: 1.1.2019 – 31.12.2021
AddArmy – Prídavná flexibilná balistická nanokompozitná ochrana horných a dolných končatín
Program: Iné projekty
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Puchý Viktor, PhD.
Anotácia: Hlavným cieľom projektu je zvýšiť technologickú úroveň slovenských subjektov prostredníctvom výskumu a vývoja nových nanokompozitných materiálov s keramickou matricou so zvýšenou odolnosťou proti mechanickým a tepelným účinkom fragmentov (črepín) súčasnej výbušnej munície a mín, ktoré budú určené pre prídavnú flexibilnú balistickú ochranu horných a dolných končatín.
Doba trvania: 1.3.2023 – 0.0.0000