Projektová činnosť

Národné

LiNUS – Vývoj pokročilej odľahčenej nanoštruktúrovanej ocele a jej výroby prostredníctvom jednoduchého tepelného spracovania pre náročné pevnostné aplikácie.
Development of advanced lightweight nanostructured steel and its manufacturing-easy heat processing for ultrahigh-strength applications
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: Prof. Ing. Iefremenko Vasyl, DrSc.
Anotácia: Projekt je zameraný na vývoj novej ocele s nízkymi výrobnými nákladmi pre ultra vysokopevnostné aplikácie(konečné ťahové napätie nie menšie ako 2000 MPa pri prijateľných hodnotách rázovej húževnatosti) a technológiejej tvárnenia za tepla a tepelného spracovania, ktorú možno ľahko integrovať do výrobných liniek nachádzajúcichsa v hutníckych fabrikách. Chemická koncepcia navrhovanej ocele nebude obsahovať drahé legujúce prvky (Ni, Cr,Co, Mo, V), naopak vďaka použitiu lacnejších prvkov (ako Mn, Si a Al, ktoré sú ľahšie ako Fe) nadobudne nízkuhmotnosť a vhodné mechanické vlastnosti. Hlavné ciele budú dosiahnutie vytvorenia viacfázovej„inteligentnej“ štruktúry, ktorá dokáže reagovať na vonkajšie zaťaženie prostredníctvom TRIP/TWIP efek tov,vedúcich k sebaposilňovaniu a relaxácii mechanického napätia. Takáto štruktúra bude vyvinutá pomocouvhodného výberu chemického zloženia a inovatívneho návrhu termického spracovania založeného na novýchtechnologických prístupoch a riešeniach umožňujúcich skrátenie doby spracovania, spotreby energie a použitiekonvenčných zariadení s „jednoduchou prevádzkou“. Výsledky projektu budú mať priamy pozitívny dopad navýrobný hutnícky sektor, ako aj na používateľov ultra vysokopevných ocelí (strojárstvo, stavebníctvo), ktorí budúmať prospech zo zníženia nákladov na oceľové výrobky.
Doba trvania: 1.7.2024 – 31.12.2027
Výskum odolnosti a prevencie moderných konštrukčných materiálov voči vodíkovému krehnutiu
Research of the resistance and prevention of modern structural materials against hydrogen embrittlement
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Falat Ladislav, PhD.
Anotácia: Zámerom projektu je preskúmanie náchylnosti k vodíkovému krehnutiu (VK) konštrukčných kovových materiálov na báze Fe (t.j. moderných akostí uhlíkových a legovaných ocelí) ako aj vybraných zliatin resp. kompozitov na báze neželezných kovov (napr. Al, Cu, Mg, a i.) prostredníctvom metódy elektrochemického navodíkovania a mechanického testovania v laboratórnych podmienkach. Mikroštruktúrna podmienenosť vodíkového krehnutia bude skúmaná na definovaných materiálových stavoch s charakteristickými mikroštruktúrnymi parametrami (veľkosť zrna, fázové zloženie, atď.). Možnosti prevencie VK budú skúmané s využitím dostupných metód povrchovej modifikácie (vrstvy a povlaky, povrchové legovanie, tvorba gradientných štruktúr a pod.) základných materiálov za účelom uplatnenia bariérneho účinku voči priepustnosti vodíka.
Doba trvania: 1.1.2022 – 31.12.2025
00061 – Štipendiá pre excelentných výskumníkov ohrozených vojnovým konfkliktom na Ukrajine
Program: Plán obnovy EÚ
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Petryshynets Ivan, PhD.
Doba trvania: 1.10.2022 – 30.9.2025
Ino-Clad – Inovatívne prístupy pri obnove funkčných povrchov laserovým naváraním
Innovative approaches to the restoration of functional surfaces by laser weld overlaying
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Džupon Miroslav, PhD.
Anotácia: Projekt je zameraný na obnovu funkčných povrchov laserovým naváraním. Budú využité inovatívne prístupy priobnove funkčných častí foriem pre vysokotlakové odlievanie zliatin hliníka. Pre tvorbu renovačných vrstiev budevyužitá technológia laserového navárania s cieľom výrazne znížiť negatívny dopad vneseného tepla na akosťpodnávarových vrstiev. Budú použité novokoncipované prídavné materiály na báze Co, Ni, Fe s prítomnosťoudispergovaných oteruvzdorných precipitátov. Prídavné materiály pre laserové naváranie budú použité vo formedrôtov z materiálu Uddeholm Dievar a Maraging. Pre lepšiu variabilitu chemickej kompozície budú realizované tiežnávary využitím práškových prídavných materiálov na báze Fe s prísadou B, Ti, Nb, Mo, V a W. Bude navrhnutýoptimálny spôsob tepelného spracovania návarov. Výskum bude ďalej zameraný na mikrotexturovanienízkoenergetickým laserovým žiarením povrchu tvarových dielov foriem využitím inovatívnych enegrolúčovýchmetód spracovania povrchu (LBT a EBT) s cieľom zabezpečiť plynulú distribúciu separačného činidla na povrchforiem. Experimentálne práce budú zamerané na úpravu mikrogeometrie povrchu nových a renovovanýchtvarových časti foriem tak, aby vo fáze „zábehu formy“ bola vytvorená kompaktná vrstva separačného činidla prezvýšenie technologickej životnosti foriem. Za týmto účelom budú využité technológie PVD a PE-CVD.
Doba trvania: 1.7.2021 – 30.6.2024
Vývoj nekonvečného termo-mechanického postupu finálneho spracovania izotropnych elektrotechnických ocelí
Unconventional thermo-mechanical technology development of final processing of isotropic electrical steels.
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Petryshynets Ivan, PhD.
Doba trvania: 1.1.2021 – 31.12.2023